Fairfield, Whiteoak, and Lynchburg-Clay travel to Southeastern High School for D III track and field championships


By Ryan Applegate - [email protected]



In this photo from May 12th, at the SHAC track and field championships, athletes from Lynchburg-Clay, Fairfield, and Whiteoak sprint to the finish in the 4x100-meter relay.


The Fairfield Lions, Lynchburg-Clay Mustangs, and Whiteoak Wildcats track and field teams traveled to Southeastern High School in Chillicothe on Wednesday to participate in the Southeast district D III track and field championships.

Coaches from each school were permitted to select up to two participants for each event. To move on to the regional track and field championships athletes must finish within the top four in their respective event.

Fairfield athletes competing in the championships are; the girls 4×800-meter relay team, the boys 4×800-meter relay team, the girls 4×200-meter relay team, the boys 4×200-meter relay team, the girls 4×100-meter relay team, the boys 4×100-meter relay team, Trinity Huff and Alyssa Adkins in the girls 100-meter hurdles, Nate Buchanan and Garrett Spargur in the boys 110-meter hurdles, Aileen Duffie and Hailey Daniels in the girls 100-meter dash, Wyatt Fent and Devon Haynes in the boys 100-meter dash, Ciara Colwell and Grace Shope in the girls 1600-meter run, Noah Richmond and Andrew Davis in the boys 1600-meter run, Ciara Knisley and Payton Harvey in the girls 400-meter dash, Evans and Bennett Hodson in the boys 400-meter dash, A. Duffie and Audrey Oder in the girls 300-meter hurdles, Buchanan and Spargur in the boys 300-meter hurdles, Sarah Weullner and Haleigh Bates in the girls 800-meter run, Brandtson Duffie and Trent Swisher in the boys 800-meter run, Ashley Sowders and Aubrey Drabik in the girls 200-meter dash, De. Haynes and Nick Price in the boys 200-meter dash, Colwell and Chloe Barber in the girls 3200-meter run, Richmond and Mathew Mangus in the boys 3200-meter run, the girls 4×400-meter relay team, the boys 4×400-meter relay team, Morgan Baker and Blake Adams in the girls discus throw, Holden Ferguson and Tyler Barton in the boys discus throw, Knisley in the girls high jump, Barton in the boys high jump, Willow Coates and Dakota Haynes in the girls long jump, Tristan Victor and Sam Buddelmeyer in the boys long jump, Adams and Morgan Baker in the girls shotput, and Barton and Ethan Whalen in the boys shot put.

Athletes competing for Lynchburg-Clay are; Abby Blankenship and Casey Cole in the girls 100-meter hurdles, Austin Balon in the boys 110-meter hurdles, Miranda Lawhorn in the girls 100-meter dash, Zac Carter in the boys 100-meter dash, the girls 4×200-meter relay team, the boys 4×200-meter relay team, Alexis Waits and Malynn Quigley in the girls 1600-meter run, Ben Bales and Brandon McCammon in the boys 1600-meter run, the girls 4×100-meter relay team, the boys 4×100-meter relay team, Jeremy Bingamon and Corey Mullenix in the boys 400-meter dash, Blankenship in the girls 300-meter hurdles, Balon and Dalton Hager in the boys 300-meter hurdles, Audrey Merry and Mia McCammon in the girls 800-meter run, Bryant Constable and Bobby Merry in the boys 800-meter run, Elizabeth Clark and Taiyler Marcelino in the girls 200-meter dash, Carter and Casey Barger in the boys 200-meter dash, Bales and B. McCammon in the boys 3200-meter run, the girls 4×400-meter relay team, the boys 4×400-meter relay team, Kelsey Arnett and Keyara Oaks in the girls discus throw, Kris Johnson and A.J. Stroop in the boys discus throw, Shelby Marshall in the girls high jump, Carter and Gavin Frazier in the boys high jump, Brooklyn Laymon and Allie Stroop in the girls long jump, Frazier and Carter in the boys long jump, Oaks and Taylor Mclaughlin in the girls shot put, and Dakota Stubbs and A.J. Stroop in the boys shot put.

The Whiteoak Wildcats were represented by; the boys 4×800-meter relay team, Katie Pietropinto in the girls 100-meter hurdles, Jacob Arledge in the boys 110-meter hurdles, Pietropinto and Kensley Bailey in the girls 100-meter dash, Derrick Ison in the boys 100-meter dash, the boys 4×200-meter relay team, Hunter Morgan and Atlee Carr in the boys 1600-meter run, the boys 4×100-meter relay team, Taylor Tackett in the girls 400-meter dash, Ison and Samuel Workman in the boys 400-meter dash, Clayton Seibert in the boys 300-meter hurdles, Workman and Zach DeAtley in the boys 800-meter run, Tackett and Bailey in the girls 200-meter dash, Ison in the boys 200-meter dash, Carr and Morgan in the boys 3200-meter run, the boys 4×400-meter relay team, Caithlyn Woolums and Rylee Ruble in the girls discus throw and the girls shot put, Shane Elliot in the boys discus throw and the boys high jump, Bailey in the girls long jump, Cody Adams and Jacob Arledge in the boys long jump, and Elliot and Cody Marion in the boys shot put.

Finals qualifiers from Fairfield are; Buchanan and Spargur in the boys 110-meter hurdles, Fent in the boys 100-meter dash, the boys 4×200-meter relay team, Colwell in the girls 1600-meter run, the boys 4×100-meter relay team, Hodson in the boys 400-meter dash, Spargur and Buchanan in the boys 300-meter hurdles, Haynes and Price in the boys 200-meter dash, and the boys 4×400-meter relay team.

Finals qualifiers from Lynchburg-Clay are; Balon in the boys 110-meter hurdles, Blankenship in the girls 100-meter and 300-meter hurdles, Carter in the boys 100-meter dash, the girls 4×200-meter relay team, the boys 4×200-meter relay team, the boys 4×100-meter relay team, Balon in the boys 300-meter hurdles, M. McCammon in the girls 800-meter run, Marcelino in the girls 200-meter dash, Carter in the boys 200-meter dash, the girls 4×400-meter relay team, and the boys 4×400-meter relay team.

Finals qualifiers from Whiteoak are; Arledge in the boys 110-meter hurdles, the boys 4×100-meter relay team, Tackett in the girls 400-meter dash, Ison in the boys 400-meter dash, Tackett and Bailey in the girls 200-meter dash, and Ison in the boys 200-meter dash.

The boys discus throw finals were held on Wednesday with A.J. Stroop of Lynchburg-Clay placing sixth with a distance of 119-02.

The girls shot put finals were decided on Wednesday with Blake Adams of Fairfield placing second with a distance of 39-09.00.

The boys long jump finals were held on Wednesday with Zac Carter of Lynchburg-Clay placing second with a distance of 19-04.75.

The finals for all other events will be held at Southeastern High School in Chillicothe on Saturday May 20 starting at 9:30am.

Reach Ryan Applegate at 937-402-2572, or on Twitter @RCApplegate89.

In this photo from May 12th, at the SHAC track and field championships, athletes from Lynchburg-Clay, Fairfield, and Whiteoak sprint to the finish in the 4×100-meter relay.
http://timesgazette.com/wp-content/uploads/2017/05/web1_DivIII_Runners.jpgIn this photo from May 12th, at the SHAC track and field championships, athletes from Lynchburg-Clay, Fairfield, and Whiteoak sprint to the finish in the 4×100-meter relay.

By Ryan Applegate

[email protected]

comments powered by Disqus