Two locals make AP All-Ohio


The Times-Gazette



Ryan Hagan, Hillsboro


Robert Stegbauer | The Times-Gazette

Alex Hollar, McClain


Robert Stegbauer | The Times-Gazette

Two local high school football players, Ryan Hagan of Hillsboro and Alex Hollar from McClain, have made the Associated Press All-Ohio football list for 2015. Alex Hollar made All-Ohio Special Mention, while Ryan Hagan earned a spot on the All-Ohio Honorable Mention.

Several other area players made the full list, which you can see below.

AP All-Ohio Division III

First team:

Offense

Ends-Zach Rieman, Clyde, 6-foot-2, 175 pounds, senior; Tyler Adams, Louisville, 6-0, 175, jr; Justin Layne, Cleveland Benedictine, 6-3, 180, sr.

Linemen-Justin Clark, Cincinnati Mount Healthy, 6-5, 260, jr; Corey Crawford, Wapakoneta, 6-4, 270, sr.; T.J. Betalvski, Cleveland Benedictine, 6-1, 295, sr.; Alex Hall, Louisville, 6-6, 266, sr.; John Corcella, Bexley, 5-10, 170, jr.; Kyle Swinderman, New Philadelphia, 5-11, 265, sr.

Quarterbacks-David Montgomery, Cincinnati Mount Healthy, 5-11, 225, sr.; Logan Alexander, Elida, 6-0, 205, sr.; Jacob Adams, Louisville, 6-1, 185, sr.

Backs-Zacciah Saltzman, Athens, 5-11, 210, sr.; Raveion Hargrove, Trotwood-Madison, 5-7, 165, so.; Nick Best, Bay Village Bay, 6-0, 205, sr.; Michael Warren, Toledo Central Catholic, 5-10, 200, jr.; Ronnie Kuipers, Columbus Independence, 5-11, 170, sr.; Nate Rosenbauer, Chillicothe, 5-9, 170, sr.; Tyler Carter, New Philadelphia, 5-5, 145, sr.; Todd Sibley, Akron Archbishop Hoban, Jr., 5-10, 205.

Kicker- Matt Goepfert, Rocky River, 5-11, 170, sr.

Defense

Linemen-Jonah Morris, Akron Hoban, 6-4, 200, sr.; Billy Cooper, Jackson, 6-0, 205, jr.; Adam Gilles, Columbus Watterson, 6-2, 208, sr.; Conner Bogard, Cleveland Benedictine, 6-1, 295, sr.; Nivek Lewis, Ashland, 5-11, 195, sr.; Ian Meacham, Toledo Central Catholic, 6-0, 245, sr.

Linebackers-Blake Bollon, New Philadelphia, 6-1, 200, jr.; Zach Sandwisch, Toledo Central Catholic, 6-2, 215, sr.; Roland Walder, Trotwood-Madison, 6-3, 230, sr.; Leondre Crosby, Zanesville, 6-0, 220, sr.; Jacob Esarco, Canfield, 6-4, 243, sr.

Backs-Jacob Long, Columbus Hamilton Township, 6-1, 185, sr.; Warren Saba, Cleveland Benedictine, 5-10, 180, sr.

Punter-Zach Hoover, Toledo Central Catholic, 6-2, 165, sr.

Offensive players of the year: David Montgomery, Cincinnati Mount Healthy Defensive player of the year: Zach Sandwisch, Toledo Central Catholic Coach of the year: Travis Moyer, Wapakoneta

Second Team

Offense

Ends-Tyrell Ajian, Mansfield Madison Comprehensive, 6-1, 187, jr.; Adam Shaw, Carrollton, 5-8, 145, jr.; Alessio Amato, Zanesville, 5-11, 190, sr.

Linemen-Christian Swauger, Columbus Hamilton Township, 6-1, 280, sr.; Zack Yackey, Dover, 6-1, 270, jr.; Jacob Kepler, Akron Hoban, 6-0, 270, sr.; Zach Corrigall, Akron St. Vincent-St. Mary, 6-3, 265, sr.; Aaron Gregory, Norton, 6-5, 280, jr.; Coulter Wilson, Zanesville, 6-6, 315, sr.

Quarterbacks-Hunter Sexton, Jackson, 5-11, 215, sr.; Logan Bitikofer, New Philadelphia, 6-4, 190, jr.; Dom Davis, Akron St. Vincent-St. Mary, 6-1, 185, sr.; Cameron Searight, Chesterland West Geauga, 5-11, 185, jr.

Backs-Derrione Leeper, Columbus Marion-Franklin, 5-10, 225, sr.; Tray Smith, Painesville Harvey, 5-9, 175, sr.; Jakob Prall, Tipp City Tippecanoe, 6-2, 179, sr.; Trevor Thome, Medina Buckeye, 5-8, 180, sr.; Dylan Garver, Poland, 6-0, 185, sr.

Kicker-.Dominic DiMaccio, Columbus DeSales, 5-8, 160, jr.; Grant Kersh, Akron Hoban, 5-11, 180, jr.

Defense

Linemen-Willie Ross, Ravenna, 6-2, 255, sr.; Tristen Cox, Piqua, 6-4, 331, jr.; Dillon Allen, Dayton Thurgood Marshall, 6-4, 285, sr.; Derrius Mullins, Columbus DeSales, 6-4, 315, jr.; Bryce Hargrove, Coventry, 6-6, 260, sr.; Manny Carrillo, Bowling Green, 6-2, 250, sr.

Linebackers-Davvel Moore-Meeks, Cleveland Benedictine, 6-2, 195, sr.; Joe Fornaro, Chesterland West Geauga, 6-1, 210, sr.; Victor Williams, Warren Howland, 6-0, 185, jr.; Dane Kersh, Akron Archbishop Hoban, 6-2, 220, sr.

Backs- Joe DeBarr, Bay Village Bay, 5-10, 180, sr.; Cole Gergye, Bay Village Bay, 6-3, 185, sr.; Jack Corrigan, Rocky River, 6-2, 190, sr.; Riley Hadden, Tipp City Tippecanoe, 6-0, 149, sr. Punter- Quincy Colvin, Columbus Eastmoor Academy, 5-11, 245, sr.; Will Hart, Hunting Valley University School, 6-3, 190, sr.

Third Team

Offense Ends- Eean Hornung, Mount Orab Western Brown, 5-10, 165, sr. Linemen-Maxton Edgerly, Bay Village Bay, 6-4, 255, jr.; Hunter Gray, Medina Buckeye, 6-1, 228, jr.

Backs-Cameron Lauck, Wapakoneta, 5-10, 170, sr.; Markus Hurd, Akron St. Vincent-St. Mary, 5-10; 185, sr.; Jemarulin Suggs, Akron East, 5-11, 180, jr.

Defense

Linemen-Mason Giordano, Canfield, 6-2, 250, jr.; Tommy Carnifax, Warren Howland, 6-5, 250, sr.

Linebackers-Ryan Corkrean, Columbus DeSales, 6-2, 215, jr.; Jared Cockerell, Wapakoneta, 6-1, 205, sr.; Derek Grosse, Thornville Sheridan, 5-10, 185, sr.; Caleb Shroyer, Bellbrook, 5-10, 183, sr.

Special Mention

Gabe Miller, Delaware Buckeye Valley; Rodell Rahmann, Columbus Beechcroft; Aidan Tuttle, Columbus Whetstone; Michael Schweitzer, Columbus Watterson; Chad Douglas, Columbus Independence; Travis Geiger, Marion-Franklin; Aarin Smoot-Baker, Columbus Beechcroft; Patrick Robinson, Columbus Hamilton Township; Rico Truss, Bexley; Dominic DiMaccio, Columbus DeSales; Izzy Keller, Bexley; Jeffrey Owens, Columbus Eastmoor Academy; Austin Jewell, Columbus Hamilton Township; Sam Lewis, Columbus Watterson; Jamari Walker, Columbus Marion-Franklin; Austin Andrews, Columbus DeSales; Nick Cooper, Delaware Buckeye Valley; Justin King, Columbus Marion-Franklin;

Adam Shaw, Carrollton; Derek Grandstaff, Zanesville; Brenton Miller, Carrollton; Braden Young, New Philadelphia; DeAndre Clark, Dover; Jakob Green, Carrollton; Joe Delatore, New Philadelphia; Tavian Butts, Zanesville; Aaron Ashby; Tucker Hill, New Philadelphia; Sekou Imani, Dover; Javier Madinger-Rush, Zanesville; R.J. Harris, Zanesville; Brody Robinson, Carrollton; Drue Nolen, Dover; Braydon Hoskinson, McConnelsville Morgan; Ben Kaufman, Zanesville; Jacob Knapp, Carrollton; Daniel Van Gilder, Dover;

Garrett Floyd, Alliance Marlington; Dusty Burkhart, Akron Coventry; Malik Wooldridge, Akron St. Vincent-St. Mary; Jack Pallante, Canfield; Danny Clark, Akron Hoban; Grant Kersh, Akron Hoban; Eric Bentley, Akron St. Vincent-St. Mary; Frankie Falcone, Louisville; Niko Lalos, Akron St. Vincent-St. Mary; Brandon Tuck-Hayden, Akron Buchtel; Nathan Polidori, Medina Buckeye; Tyler Gilchrist, Akron Hoban; Derrick Harvey Jr., Akron Buchtel; Michael Rusu, Canfield; Tyler Smith, Poland Seminary; Marquis Sams, Akron Buchtel; Ryan Teminsky, Canfield;

Jayden Cunningham, Hunting Valley University School; Dontez Rash, Cleveland Benedictine; Brad Rehak, Hunting Valley University School; Michael Archiable, Chesterland West Geauga; Domenic Marinucci, Mentor Lake Catholic; Colin Shirley, Rocky River; Christian Topazio-Ackley, Chesterland West Geauga; DeAndre Penny, Cleveland Benedictine; Mike Picciuto, Chesterland West Geauga; Jack Dawson, Chagrin Falls; Adam Dulka, Hunting Valley University School; Max Feldman, Hunting Valley University School;

John Wolfe, Ashland; Javian Martin, Toledo Central Catholic; Sean Williams, Mansfield Madison; Brian Wilkerson, Clyde; Evan Sparks, Sandusky Perkins; Grant Denbow, Ashland; Tyrique Sharpe, Sandusky Perkins; Tristan Meyer, Wapakoneta; James Hudson, Toledo Central Catholic; Garit Witt, Clyde; Alex Webb, Ashland; Jake Jenne, Clyde; Kea’Shaun Phillips, Toledo Central Catholic; Tre’Von Wade, Toledo Central Catholic; Tony Gerrell, Lexington; Matt Schweinfurth, Sandusky Perkins;

Quintin Davidson, Chillicothe; Travis Moore, Marietta; Kristian Boltenhouse, Chillicothe; Heath Wiseman, Athens; Ryan Hagan, Hillsboro; Austin Leach, Jackson; Elijah Woolum, Jackson; Austin Yoak, Marietta; Matthew Hottinger, Washington Court House Miami Trace; A.J. Bryant, Thornville Sheridan; Dominic Vanfossen, Marietta; Larry Jackson, Washington Court House Miami Trace; Tim Ousley, McArthur Vinton County; Sheldon Moore, Jackson; Dylan Cochran, Athens; Isaac Bocook, Chillicothe; Jakob Staggs, Chillicothe; Raymon Potter, Jackson; Khaleel Danzy, Chillicothe; Collin Massie, Jackson;

Dylan Beaugard, Wilmington; Trent Clark, Trotwood-Madison; Tyler Sammons, New Richmond; Andrew Reenan, Cincinnati Northwest; Darien Tipps-Clemons; Davian Lankford, Dayton Belmont; Paul Young, Hamilton Ross; Nick Staderman, Cincinnati Archbishop McNicholas; Payton Standifer, Franklin; Logan Eldridge, Greenville; JaVonte Williams, Cincinnati Mount Healthy; Thomas Richardson, Dayton Thurgood Marshall; Trenten Scott, Franklin; Brandon Gottherdt, Tipp City Tippecanoe.

DIVISION IV

First Team

Offense

Ends-Terrance Landers, Dayton Dunbar, 6-foot-4, 195 pounds, senior; Charles Reeves, Steubenville, 6-6, 240, jr.; Trey Pugh, Plain City Jonathan Alder, 6-5, 215, jr.

Linemen-Tyler Wilson, Wauseon, 6-1, 191, sr.; Giacamo Cappabianca, Youngstown Ursuline, 6-1, 265, sr.; Thomas Casmir, Columbus Hartley, 6-0, 230, jr.; Haydn Lewis, St. Clairsville, 6-4, 270, sr.; Sean Sherman, Middletown Bishop Fenwick, 6-3, 265, sr.; Chris Beech, Kettering Archbishop Alter, 6-3, 285, sr.

Quarterbacks- Dimitri Collaros, Steubenville, 5-9, 165, sr.; Brad Thrasher, Oberlin Firelands, 5-11, 175, sr.; Alec Foos, Bellevue, 6-1, 180, jr.; Cody Bartrum, Pomeroy Meigs, 6-1, 180, jr.; Reed Aichholz, Cincinnati Indian Hill, 6-5, 220, jr.

Backs-Michael Johnson, London, 6-3, 200, sr.; Logan Thut, Mantua Crestwood, 6-2, 185, jr.; Davey Tunon, Clarksville Clinton-Massie, 5-8, 170, sr.; Johnnie Blue, Steubenville, 5-11, 215, sr. Kicker-Max Righetti, Salem, 6-0, 173 sr.

Defense

Linemen-Cody Howard, Carroll Bloom-Carroll, 6-0, 245, sr.; Chase Struewing, Waynesville, 6-0, 245, sr.; Aaron Miller, Oberlin Firelands, 5-10, 225, sr.; Josh Spurgeon, Napoleon, 6-3, 230, sr.; Josh Sills, Byesville Meadowbrook, 6-6, 315, sr.

Linebackers-Brendan Ferns, St. Clairsville, 6-3, 220, sr.; Jabbar Price, Youngstown Ursuline, 6-5, 220, sr.; Nick Lauria, Perry, 6-3, 210. sr.; Jacob Flory, Wauseon, 5-11, 209, sr.; Ben Hinton, Middletown Bishop Fenwick, 6-2, 220, sr.

Backs-Stephen Saxton, Circleville Logan Elm, 6-0, 190, sr.; Josh Petruccelli, Perry, 5-10, 180, jr.; Andrew Armstrong, Youngstown Mooney, 6-2, 215, sr.; Josh Whitcomb, Wauseon, 5-10, 140, sr. Punter- Cody Workman, Johnstown Monroe, 5-11, 165, jr.

Offensive player of the year: Michael Johnson, London

Defensive player of the year: Brendan Ferns, St. Clairsville

Coach of the year: Joe Snively, Middletown Bishop Fenwick

Second Team

Offense

Ends-Ben Davis, Byesville Meadowbrook, 5-9, 160, sr.; Lance Billings, Lorain Clearview, 6-1, 180, sr.; Dudley Taw, Sheffield Brookside, 6-2, 195, sr.; Luke Farrell, Perry, 6-6, 242, sr.

Linemen-Jake Grasso, Oberlin Firelands, 6-0, 290 sr.; Jake Garrison, Clarksville Clinton-Massie, 6-3, 285; Jeff Nogaj, Johnstown Monroe, 6-5, 325, jr.; Jacob Jones, London, 6-3, 260, so.; Chase Gore, Bellevue, 6-4, 240, sr.

Quarterbacks-Michael Camp, Circleville, 6-4, 165, sr.; Mason Lydic, Woodridge, 5-11, 170, so.; Aaron Latiolais, Heath, 5-9, 165, jr.; Brennan Armstrong, Shelby, 6-2, 190, so.

Backs-Jayden Davis, Springfield Kenton Ridge, 5-11, 190, sr.; Brandon Rios, Hubbard, 6-2, 218, sr.; Kimauni Johnson, Youngstown Ursuline, 5-10, 190, sr.; Chase Roberts, Zanesville Maysville, 5-11, 170, sr.; Quri Hickman, Columbus Hartley, 5-10, 220, sr.; Jordan Leasure, Amanda-Clearcreek, 6-1, 204, sr. Kicker-Connor Davis, Lewistown Indian Lake, 5-10, 170, sr.

Defense Linemen-Tyler Shobe, Lima Bath, 6-0, 196, sr.; Allija Lantzer, Gnadenhutten Indian Valley, 5-10, 175, sr.

Linebackers-Colin Costanzo, Parma Heights Holy Name, 5-11, 200, jr.; Alex Sturgill, Conneaut, 6-2, 210, sr.; Joey Davidson, Lewistown Indian Lake, 6-0, 205, sr.; Bo Gross, Lima Bath, 6-1, 220, jr.; Jake Stewart, St. Clairsville, 6-2, 210, sr.

Backs-Jordan Fabry, Crestwood, 6-3, 175, jr.; Nick Gaspro, Peninsula Woodridge, 5-8, 145, sr.; Devin Hessler, Caledonia River Valley, 5-9, 160, sr.; Nick Bray, Vermilion, 5-11, 165, sr.; Alex Vredenburgh, Ontario, 5-10, 170, sr. Punter- Layne Schmitz-Paxton, Napoleon, 6-4, 189, sr., Napoleon.

Third Team

Offense

Linemen-Jared Wright, Vermilion, 6-2, 275, sr.; Zach Williams, Wintersville Indian Creek, 5-10, 225, sr.

Quarterbacks-Konnor Roberts, Byesville Meadowbrook, 5-11, 180, jr.; Brady Cotsmire, Gnadenhutten Indian Valley, 6-0, 180, sr.

Backs-George Hill, Hubbard, 6-1, 200, sr.; Jeremiah Knight, Jefferson Area, 5-11, 165, jr. Evan Brown-Fugate, Sheffield Brookside, 5-10, 190, sr.; Emerson Lowe, Port Clinton, 5-9, 195, jr.

Defense Linemen-Devon McFeaters, Sheffield Brookside, 5-9, 200, sr. Linebackers-Jeremy Blue, Steubenville, 5-10, 190, sr.; Michael Hoecht, Dayton Oakwood, 6-4, 265, sr.; Ryan LaBanc, Chardon Notre Dame-Cathedral Latin, 6-2, 215, sr.

Punter- A.J. Musolino, Struthers, 6-3, 205, jr.

Special Mention

Rian Anderson, Columbus Hartley; Cameron Downs, Hebron; Jaqui Vanmeter, Newark Licking Valley; Jacob Ware, Marengo Highland; Aaron Latiolais, Heath; Satchel Denton, Marengo Highland; Zach Baker, Marengo Highland; Jonny Chatfield, Johnstown Monroe; Elijah Senior, Heath; Hayden Bullard, Johnstown Monroe; Nash Fry, Caledonia River Valley; Cody Kirkbride, Columbus Hartley; Garrett Robinson; Newark Licking Valley; Elijah Brechbill, Newark Licking Valley; Richard Jones III, Columbus Hartley; Andrew Koening, Plain City Jonathan Alder;

Zach Bigelow, St. Clairsville; Cory Carlisle, Gnadenhutten Indian Valley; Robert Johnston, Lisbon Beaver; Parker Black, Byesville Meadowbrook; Ross Love, Gnadenhutten Indian Valley; Koby Cool, Gnadenhutten Indian Valley; AJ Cochrun, Steubenville; Nik Smith, Zanesville Maysville; Matt Greenwood, St. Clairsville; TJ Love, Byesville Meadowbrook; Jonathan Dailey, Wintersville Indian Creek; Carson Ernest, St. Clairsville; Seth Biacco, Steubenville; Jacob Skinner, Philo; Tahlor Macenko, Zanesville Maysville, Dalton Poland, Byesville Meadowbrook, Garth Charlton, Cambridge; Alec Love, Gnadenhutten Indian Valley; Jason Keyes, Lisbon Beaver; Clay Mercer, Zanesville Maysville; Robert Coppa, Wintersville Indian Creek; Jake Pershing, Cambridge; Mandela Lawrence-Burke, Steubenville; Chase Himmelspach, Zanesville Maysville; Adam Fox, Cambridge;

Jake Humeniuk, Salem; KeShun Jones, Streetsboro; Dontae Craft, Peninsula Woodridge; Aaron Mantua Crestwood; A.J. Iarussi, Struthers; Matt Weingart, Salem; Jerry Judd, Streetsboro; Trae Hillyer, Beloit West Branch; King Alfred Sanders, Peninsula Woodridge; David McDowell, Youngstown Mooney; Cameron Morgue, Mantua Crestwood; Matt Whittenberger, Hubbard, Ray Anderson, Youngstown Mooney; Spencer Robinson, Peninsula Woodridge; Nick Boldt, Cortland Lakeview; Matt Brink, Girard; Johnathan Williams, Streetsboro; Michael Picone, Mantua Crestwood; Cooper Bezeredi, Salem; Luke Kruse, Mogadore Field; Dawalyn Washington, Youngstown Ursuline;

Jackson Burdyshaw, Perry; Austin Conrad, LaGrange Keystone; Travis Bradley, Jefferson Area; Connor Vandeweel, Perry; Michael Johnson, Ashtabula Edgewood; Manni Malone, Chardon Notre Dame; Marcus Ernst, Ashtabula Edgewood; Andy Foley, Perry; Hunter Bean, Jefferson Area; Jonah Pfeil, Vermilion;

Devin Tuttle, Shelby; Aiden Rospert, Port Clinton; Logan McDermott, Ottawa-Glandorf; Seth Linder, Bellevue; Nolan Smith, Van Wert; Casey Cotter, Napoleon; Collin Underwood, Oak Harbor; Bryce Ray, Bellevue; Devon Brooks, Shelby; Logan Peckinpaugh, Napoleon; Danny Hench, Wauseon; Aarin Tillman, Kenton; Dylan Shaffer, Shelby; Alex Andrews, Napoleon; Chase Clark, Lima Bath; Ryan Stoller, Van Wert;

Erique Hosley, Chillicothe Unioto; Marcus Paul, Circleville Logan Elm; Kaileb Sheets, Pomeroy Meigs; Andrew Spicer, New Lexington; Zach Finley, Circleville Logan Elm; Trevor Hicks, Washington Court House Washington; Cade Marquez, Waverly; Aaron Manson, Circleville; Connor Warden, Circleville; Colton Lilly, Pomeroy Meigs; Clay Edler, Chillicothe Unioto; Drew Harris, Waverly; Aaron Greer, Washington Court House Washington; Bowen Boldoser, Circleville Logan Elm; Austin Houser, Chillicothe Unioto; Colton Atkinson, Pomeroy Meigs; Christian Redman, Circleville; Colin Woodside, Lancaster Fairfield Union; Kole Carter, Gallipolis Gallia Academy; Hunter Sunkle, Lancaster Fairfield Union; Alex Hollar, Greenfield McClain; Jarret Matthews, Bellefontaine Benjamin Logan; Hunter Fentress, Clarksville Clinton-Massie; Cody Boxrucker, Hamilton Badin; Jeffery Pooler, Dayton Dunbar; Dominic Valentino, Hamilton Badi David Rueth, Kettering Archbishop Alter; Dan Becker, Cincinnati Indian Hill; Philip Dozier, Hamilton Badin; Williams, Dayton Meadowdale; Mason Rogers, Cincinnati Wyoming,; Ryan McNerny, Monroe.

Ryan Hagan, Hillsboro
http://timesgazette.com/wp-content/uploads/2015/12/web1_Hagan.jpgRyan Hagan, Hillsboro Robert Stegbauer | The Times-Gazette

Alex Hollar, McClain
http://timesgazette.com/wp-content/uploads/2015/12/web1_Hollar.jpgAlex Hollar, McClain Robert Stegbauer | The Times-Gazette

The Times-Gazette

comments powered by Disqus