Southeast District tournament bracket information


By Robert Stegbauer - [email protected]



The Southeast District released its Tournament Bracket information for volleyball and boys and girls soccer this Sunday.

The following is a list of where the five local HighLand County schools are on the brackets and who and when they will be playing:

Volleyball

DII

No. 7 seed Hillsboro (10-8) will travel to No. 2 seeded Circleville (15-3) on Wednesday, October 21 for a 6 p.m. game. If they win that game they will play the winner of the No 3. seed Logan Elm (13-4) and No 6 seed McClain (10-7) on Saturday, October 24 at 4 p.m.

No 6 seed McClain (10-7) will travel to No 3. seed Logan Elm (13-4) on Wednesday, October 21 for a 6 p.m. game. If they win that game they will play the winner of the No. 7 seed Hillsboro (10-8) and No. 2 seeded Circleville (15-3) game on Saturday, October 24 at 4 p.m.

DIII

No. 5 seed Lynchburg-Clay (10-10) will play No. 4 seed Piketon (10-9) on Saturday, October 24 at 4 p.m. at Piketon. If they win that game they will play the winner of No. 1 seeded Alexander (9-7) and either No. 8 River Vallet (4-13) or No. 9 Oak Hill (5-13) on Thursday, October 29 at 6 p.m.

DIV

No. 9 Fairfield (1-20) will travel to No. 8 Paint Valley (4-12) on Monday, October 19 at 6 p.m. If they win there, they will play No. 1 seeded Notre Dame (15-4) on Thursday, October 22 at 6 p.m.

No 7. Whiteoak (6-11) will host No. 10 Sciotocille (1-14) on Monday, October 19 at 6 p.m. If they win, they will play No. 2 Manchester (16-4) on Thursday, October 22 at 6 p.m.

Boys Soccer

DII

No. 5 Hillsboro (8-3-2) will travel to No. 4 Logan Elm (8-5-1) on Saturday, October 24 at 4 p.m. If they win, they will play the winner of No. 1 Athens (12-0) and either No. 8 Waverly (2-11) or Portsmouth West (1-10-2) on Wednesday, October 28 at 5 p.m.

No. 6 McClain (8-4-1) will travel to No. 3 Fairfield Union (12-2-1) on Saturday, October 24 at 4 p.m. If they win, they will play the winner of No. 2 Warren (8-4-1) or No. 7 Jackson (0-12) on Tuesday, October 27 at 7 p.m.

DIII

No. 1 Lynchburg-Clay (10-1-3) will host either No. 4 West Union (4-6-3) or No. 5 Peebles (3-8-2) on Wednesday, October 21 at 5 pm. If they win they will play No.2 Minford (8-4-2), No. 7 Piketon (1-12), No. 3 Valley (9-5), or No. 6 Westfall (1-11-1) on Saturday, October 24 at Athens High School at 5 p.m.

No. 6 Fairfield (1-8-2) will travel to No. 3 North Adams (9-3-2) on Monday, October 19 at 5 p.m. If they win, they will play either No. 2 Eastern Brown (10-3) or No. 7 Adena (2-5-2) on Wednesday, October 21 at 5 p.m.

Girls Soccer

DII

No. 7 McClain (1-13) will travel to No. 2 Circleville (10-2-2) on Tuesday, October 20 at 5 p.m. If they win that game, they will play either No. 3 Unioto (9-4) or No. 6 Miami Trace (2-11) on Thursday, October 22 at 5 p.m.

No. 4 Hillboro (7-3-2) will host No. 5 Washington (2-12) on Tuesday, October 20 at 5 p.m. If they win, they will travel to Chillicothe to take on the No. 1 seeded Lady Cavaliers (11-1-1) on Thursday, October 22 at 5 pm.

DIII

No. 1 seed Lynchburg-Clay (10-2-1) will host either No. 8 West Union (1-13) or No. 9 West Fall (0-0) on Wednesday, October 21 at 6 p.m. If they win, they will play either No. 4 Minford (6-6-2) or No. 5 Southeastern (9-3-2) on Tuesday, October 27 at 5 p.m. at Waverly High School.

No. 4 Fairfield (5-9) will host No. 5 Peebles (3-8-1) on Tuesday, October 20 at 6 p.m. If they win, they will play the winner of No. 1 Wheelersburg (8-1-4) and either No. 8 Zane Trace (1-9) or Chesapeake (2-8-2) on Wednesday, October 28 at Waverly High School at 5 p.m.

Reach Robert Stegbauer at 937-393-3456 ext. 1679 or on Twitter @RStegbauer

By Robert Stegbauer

[email protected]

comments powered by Disqus